Лента последних материалов

ПАМЯТЬ СВЯТЫХ ОТЦОВ СЕМИ ВСЕЛЕНСКИХ СОБОРОВ

 

 

18/31 мая Православная Церковь совершает память СВЯТЫХ ОТЦЕВ СЕМИ ВСЕЛЕНСКИХ СОБОРОВ. Как и память святых отцов I
UwtxWfNUy7s
 
 
Вселенского Собора, это празднование связано с Пасхой и Пятидесятницей. Святые отцы семи Вселенских Соборов утвердили истину о Богочеловеке Иисусе Христе, самым важным доказательством которой является Его Воскресение. И они явили единство Церкви, данное Богом в день Пятидесятницы, – единство в истине и в Духе Святом. Иисус Христос сказал: «Когда же приидет Он, Дух истины, то наставит вас на всякую истину» (Ин. 16:13). Вселенские Соборы являются подтверждением этих слов Спасителя. На них действовал Святой Дух, сошедший на собор апостолов, пребыващий в Церкви и наставляющий ее на всякую истину. Поэтому память святых отцов семи Соборов совершается в период празднования Пятидесятницы. День Святой Троицы является подвижным, поскольку он празднуется на 50-й день после Пасхи, и он приходится на период с 23 мая по 27 июня (по н. ст.). 
 
Церковь совершает память (или воспоминание) всех Вселенских Соборов, но богослужение – только в честь: 
- святых отцов I-го Вселенского Собора (в 7-е воскресенье после Пасхи), 
- святых отцов VII-го (в воскресенье, ближайшее к 11/24 октября) и 
- святых отцов шести Вселенских Соборов (в в воскресение, ближайшее к 16/29 июля). 
 
У этих трех праздников разные службы, но есть некоторые общие части: тропарь, 5 стихир, паримии, прокимен перед апостольским зачалом на литургии, аллилуарий перед чтением Евангелия, евангельское зачало и причастные стихи. 
Приводим эти общие части. 
 
Тропарь: Препрославлен еси, Христе Боже наш, светила на земли отцы наша основавый, и теми ко истинней вере вся ны наставивый, Многоблагоутробне, слава Тебе. 
 
1) Стихира на литии. 
Слава, глас 3: Апостольских преданий / известнии (надежные) хранителие бысте святии отцы: / Святыя бо Троицы единосущное православно научивше, / Ариево хуление соборне низложисте, / с ним же и Македониа духоборца обличивше, / осудисте Несториа, Евтихиа и Диоскора, / Савеллиа же и Севира безглавнаго: / ихже прелести испросите избавитися нам, / нескверну нашему житию в вере сохранитися, молимся. 
 
2) Стихира на стиховне вечерни. 
Слава, св. отцам, глас 4: Молебную память днесь богоносных отцев, / от всея вселенныя собравшихся, / в светлем граде Никейстем, / православных собрания, благочествующе верно празднуим. / Сии бо лютаго Ариа безбожное веление благочестномудренне низложиша, / и от кафолическия Церкве соборне того изгнаша, / и ясно Сына Божия / единосущна и соприсносущна, прежде век суща, / всех научиша исповедати во изображении веры, / известно и благочестно сие изложивше. / Темже и мы божественным их повелением последствующе, / известно верующе служим, / со Отцем Сыну, и Духу Всесвятому, во едином Божестве, / Троице Единосущней. 
 
3) Стихиры на "Хвалите:" утрени, глас 6. 
Все собравше душевное художество, / и Божественным Духом сразсмотривше, / небесный и честный Символ веры, / честнии отцы богописанне начерташа: / в немже явственнейше (яснейшим образом) Рождшему собезначальнаго Слова научают, / и всеистинно (по всей истине) единосущнаго, / апостольским последующе проявленно (открыто) учением, / благославнии и пребогатии истинно, / и богомудрии. 
 
4) Стих: Благословен еси, Господи Боже отец наших, / и хвально и прославлено Имя Твое во веки. (Дан 3:26) 
Все собравше пастырское искусство, / и ярость подвигше ныне праведнейшую, / отмстительне тяжкия отгнаша и пагубныя волки, / пращею Духа извергше от церковнаго исполнения (полноты церковной), / падшия яко к смерти, и яко неисцельно недуговавшия / божественнии пастырие, / и яко раби истиннейшии Христовы, / и божественнаго проповедания таинницы священнейшии. 
 
5) Слава, глас 8: Святых отцев лик, / от конец вселенныя стекшийся, / Отца и Сына и Духа Святаго, / едино Существо научиша и Естество, / и тайну богословия ясно предаша Церкви: / ихже похваляюще верою ублажим, глаголюще: / о божественный полче, / богоглаголивии оружницы (воины) ополчения Господня, / звезды многосветлыя мысленныя тверди, / таинственнаго Сиона необоримии столпи, / миродохновеннии (мvром благоухающие) цвети райстии, / всезлатая уста Слова, / Никейская похвало, вселенныя украшение, / прилежно молитеся о душах наших. 
 
На литургии. 
Прокимен, глас 4, песнь отцов: Благословен еси, Господи Боже отец наших... 
Аллилуиа, глас 1: Бог богов Господь глагола, и призва землю от восток солнца до запад. Стих: Соберите Ему преподобныя Его, завещающия завет Его о жертвах. (Пс 49:1,5) 
 
Евангелие от Иоанна, зачало 56 (Ин. 17, 1-13). 
Во время оно, возведе Иисус очи Свои на небо и рече: Отче, прииде час, прослави Сына Твоего, да и Сын Твой прославит Тя. Якоже дал еси Ему власть всякия плоти, да всяко, еже дал еси Ему, даст им живот вечный: Се же есть живот вечный, да знают Тебе единаго истиннаго Бога, и Егоже послал еси Иисус Христа. Аз прославих Тя на земли, дело соверших, еже дал еси Мне да сотворю. И ныне прослави Мя Ты, Отче, у Тебе Самого славою, юже имех у Тебе прежде мир не бысть. Явих имя Твое человеком, ихже дал еси Мне от мира: Твои беша, и Мне их дал еси, и слово Твое сохраниша: Ныне разумеша, яко вся, елика дал еси Мне, от Тебе суть. Яко глаголы, ихже дал еси Мне, дах им, и тии прияша, и разумеша воистинну, яко от Тебе изыдох, и вероваша, яко Ты Мя посла. Аз о сих молю: не о всем мире молю, но о тех, ихже дал еси Мне, яко Твои суть: И Моя вся Твоя суть, и Твоя Моя, и прославихся в них: И ктому несмь в мире, и сии в мире суть, и Аз к Тебе гряду. Отче Святый, соблюди их во имя Твое, ихже дал еси Мне, да будут едино, якоже и Мы. Егда бех с ними в мире, Аз соблюдах их во имя Твое: ихже дал еси Мне, сохраних, и никтоже от них погибе, токмо сын погибельный, да сбудется Писание. Ныне же к Тебе гряду, и сия глаголю в мире, да имут радость Мою исполнену в себе. 
Причастные стихи: Хвалите Господа с небес, хвалите Его в вышних. Другой: Радуйтесь, праведные, о Господе – правым прилична хвала. Аллилуия. (3) (Пс 148:1, 32:1) 
 
n25VSOcHdCc
 
ХРАМ В ЧЕСТЬ СВЯТЫХ ОТЦОВ СЕМИ ВСЕЛЕНСКИХ СОБОРОВ 
Храм в честь святых отцов семи Вселенских Соборов является древнейшим храмом Данилова монастыря в Москве. На первом этаже храма расположена церковь Покрова Пресвятой Богородицы. Храм Святых Отцов Семи Вселенских соборов размещается на втором этаже. Первоначально собор во имя Святых Отцов находился к северу от существующего храма. Он был сооружен в 1555-1560-х годах и освящен святым митрополитом Московским Макарием в присутствии царя Ивана Грозного 18 мая 1561 года. В XVIII веке древний храм обветшал и был разобран. В связи с этим над Покровской церковью возвели второй этаж, куда был перенесен престол в честь Святых Отцов Семи Вселенских Соборов. (https://newphoenix.ru/clubs/4_cerkov-svjatyh-otcov-se..
Ниже - икона святых отцов семи Вселенских Соборов и
фото Храма в честь святых отцов семи Вселенских Соборов в Даниловом монастыре

Сайт саранской епархии

banner1

Московская патриархия

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Ардатовская епархия

banner2